Oddíl

Jsme oddíl pro holky a kluky, který má v současné době zhruba 45 členů, přičemž nejmladším členům je okolo 5 let a nejpočetnější skupina je ve věku 10 – 13 let. Schůzky máme podle věkových kategorií. Jsme členy Junáka – českého skauta, největší a nejznámější výchovné organizace pro děti a mládež v Česku.

Ani zima nám nebrání uvařit si v přírodě.

Skauting jsou kamarádi, přátelé a společenství lidí, kteří sdílejí podobné hodnoty.
Vyrůstat ve skautském oddíle znamená chopit se šance žít naplno. Být aktivní a najít vlastní místo ve světě. Skauting je příležitost rozvíjet nejen sebe, ale i své okolí.

Skauti a skautky tvoří lepší svět tím, že berou vlastní život do svých rukou.
Skauting všestranně působí na rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí a to prostřednictvím her, zážitků, aktivit i dalších činností.

Dokladem toho, že skauting funguje, jsou miliony šťastných tváří dětí po celém světě. V roce 2007 jsme oslavili 100. narozeniny celosvětového skautingu, v roce 2011 potom 100. výročí založení skautingu  v Čechách. Skauting spojuje a řadě z nás se už při cestování po světě vyplatilo, že máme přátele prakticky všude.

Kdo se o děti stará?

O děti se starají vedoucí, kteří jsou zodpovědní za fungování oddílu a plnění jeho výchovných úkolů. Tato pozice vyžaduje náležitou kvalifikaci (například vůdcovská zkouška je akreditována MŠMT). Junák má propracovaný vzdělávací systém a dospělí dobrovolníci mají povinnost absolvovat navíc zdravotnický kurz. Vedoucí využívají propracované metodiky skautského programu a berou ohled na zájmy a potřeby dětí.

Naše akce a činnost
Napříč Prahou – přes tři jezy 2021
  • velká část jsou aktivity vodácké
  • 1 za týden po celý se scházíme v naší loděnici Pod Jánem (ulice Plovárenská, za sportovním areálem směrem k Albertu), kde máme k dispozici řeku Sázavu
  • víkendové akce, kde splouváme vybrané úseky řek většinou českých
  • plachtíme na oplachtěné pramici P550 na velkých přehradách ČR i rybnících
  • spolupořádáme společně s naším střediskem školící setkání (Žluťásek a Castoria)
  • účastníme se a spolupořádáme závody v tradičních skautských disciplínách
  • Naší nejdůležitější akcí je 14 denní stanový letní tábor, když se zadaří tak týdenní tábor putovní po některé z našich řek
Naše cíle
  • výchovu děti k odpovědnosti a samostatnosti
  • učení mladých lidí spolupracovat
  • poskytnutí zázemí s dobrými a pevnými přátelskými vztahy
  • učení dětí uznávat jiné než materiální hodnoty
  • rozvíjení tolerance, obětavosti a ochoty pomoci druhému
  • pomoc mladým lidem nalézat cestu k přírodě, k druhým i k sobě samým
  • podporu tvořivosti dětí, touhu učit se a poznávat nové věci

Na schůzkách se učíme nové věci, hrajeme hry a zkoušíme svoji praktickou zručnost.